Točno tako

Objavljeno: 21.10.2024.

Točno tako središnja je nacionalna mrežna platforma za provjeru informacija. Okuplja svih 21 fact-checking projekata, izabranih na prošlogodišnjem natječaju u sklopu mjera Nacionalnoga plana oporavka i otpornosti. Platformu koordinira Agencija za elektroničke medije (AEM), koja ju je u petak 18. listopada i predstavila u Velikoj dvorani Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža (LZMK). Kako se na samoj platformi navodi, njezin je cilj „razmjena podataka, znanja, spoznaja i alata razvijenih u okviru projekta, a koji trebaju biti dostupni i služiti kao referentni izvor svim medijima posvećenim vjerodostojnom i točnom izvještavanju, istraživačima i ostalim zainteresiranim akterima koji se na bilo koji način bave borbom protiv dezinformacija kao i cjelokupnoj javnosti“. 

Veliki broj uzvanika, među kojima su, uz ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek, diplomatske predstavnike Danske, Finske, Norveške, Švedske, Ujedinjenoga Kraljevstva i predstavnike drugih veleposlanstava, državnoga tajnika u Ministarstvu kulture i medija Krešimira Partla, ravnatelja AEM-a Josipa Pupovca, glavnoga ravnatelja LZMK-a Bruna Kragića, članove Vijeća za elektroničke medije, predstavnike Europske komisije i Europskoga parlamenta u Hrvatskoj, bili i predstavnici projekata te medija, uvodno su pozdravili glavni ravnatelj LZMK-a te ravnatelj AEM-a. Glavni ravnatelj Kragić pritom je istaknuo kako Zavod – inače nositelj CroFacte, jednoga od projekata za provjeru informacija – svojim temeljnim poslom prikupljanja, provjere i obrade informacija stoji u samim temeljima današnjega fact-checkinga. Pozdravne govore videolinkom uputili su i Paolo Cesarini, predsjednik Izvršnog odbora Europskoga opservatorija za digitalne medije (EDMO), te Krisztine Stump, načelnica Odjela  za konvergenciju medija i društvene medije pri Europskoj komisiji.

O platformi i značenju provjere informacija, odnosno suzbijanju dezinformacija govorili su nadalje ministrica Nina Obuljen Koržinek, a nakon predstavljanja same digitalne platforme, i Lisa Ginsborg, članica Uprave EDMO-a za edukaciju i istraživanje.

Kroz platformu je nazočne pak proveo zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije te voditelj projekta Robert Tomljenović.

Nakon same svečanosti medije su osim mišljenja visokih uzvanika zanimala i iskustva onih koji rade na nekom od suradničkih projekata. U tom je kontekstu snimljen i kraći prilog o CroFacti, emitiran istoga dana u Dnevniku 2 na Prvom programu Hrvatske radiotelevizije (dostupan na mrežnom portalu HRTi).

Spomenimo na kraju kako posebnost ove platforme nije samo u tome što je prva takva u Europi koja okuplja neovisne fact-checking projekte na nacionalnoj razini nego što su i nositelji ili partneri tih projekata u mnogome i znanstvene institucije te sveučilišta, kao izvorišta relevantnoga i pouzdanoga znanja.

Ako bi se pokazala učinkovitom u suzbijanju dezinformacija i jačanju medijskih pismenosti, platforma Točno tako nastavila bi djelovati i nakon predviđenoga dvogodišnjega roka trajanja sadašnjih suradničkih projekata, koje, podsjetimo, u cijelosti financira Europska unija.

CroFacta u Narodnoj knjižnici Ploče

Objavljeno: 24.7.2024.

Kako je prošloga tjedna bilo najavljeno, sinoć je u Narodnoj knjižnici u Pločama voditeljica projekta CroFacta Ankica Šunjić Matković održala predavanje Istina u sjeni dezinformacija. Svrha predavanja bila je promocija medijske pismenosti i samoga projekta. Iako nevelike posjećenosti, sudionici su zainteresirano slušali o vrstama dezinformacija, kako ih prepoznati i kako se protiv njih boriti, o pouzdanosti različitih izvora informacija (poput tiskanih i elektroničkih medija, društvenih mreža, enciklopedija i leksikona) i njihovu utjecaju na korisnike, osobito na mlađu populaciju, duhovito reagiravši na neke tekstualne odgovore i slikovne priloge umjetne inteligencije, od dominacije koje, čini se, barem ovo ljeto ne moramo strahovati. Posjetitelji su kroz problematiku izvora i načela provjere činjenica mogli uvidjeti i s kojim se izazovima suočavaju suradnici projekta, odnosno informirati se o manje ili više složenim istraživačkim koracima koji prethode pisanju i objavi članaka na našoj platformi. Najposlije, upoznati su i s objavljenim člancima i medijskim odgovorima na neke od njih.

Gostovanje u XI. zagrebačkoj gimnaziji

Objavljeno: 14.5.2024.

U sklopu sedmih Dana medijske pismenosti voditeljica projekta Ankica Šunjić Matković održala je 13. svibnja 2024. jednosatno prodavanje zainteresiranim učenicima XI. zagrebačke gimnazije, koja je zbog obnove svoje zgrade privremeno smještena u zgradi Tehničke škole u Palmotićevoj ulici. U ugodnoj i zgodi primjerenoj dvorani školske knjižnice učenici su kratko upoznati s našim projektom za provjeru informacija, a zatim su odslušali predavanje pod naslovom Što su dezinformacije i kako ih prepoznati? Posebna im je pozornost skrenuta na izvore informacija, osobito na umjetnu inteligenciju, Wikipediju ili pak tradicionalne izvore informacija (poput enciklopedijskih izdanja Leksikografskoga zavoda), gdje su na različitim primjerima mogli vidjeti sve prednosti i nedostatke svoga izbora. CroFacta zahvaljuje profesorici hrvatskoga jezika Sandri Gabrić Primorac na zainteresiranosti i organizaciji predavanja te prijateljskoj atmosferi ostaloga nastavnoga osoblja koje je nazočilo predavanju predvođeno ravnateljem Stjepanom Arnušem.

Prva radionica za novinare i medijske djelatnike

Objavljeno: 2.5.2024.

U prostorima Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža (LZMK) u ponedjeljak 26. veljače 2024. CroFacta je održala prvu od triju planiranih cjelodnevnih radionica za novinare i medijske djelatnike.

Cilj tih radionica jest upoznati novinare i druge medijske djelatnike s vrelima pouzdanih informacija o prijepornim temama hrvatske povijesti 19. i 20. st. te stručnjacima koji se tim temama bave, ali i navesti stručnjake da u javnom interesu izrazitije reagiraju na medijske dezinformacije, uključujući spremnije odazivanje na novinarske upite – uvodno je istaknula voditeljica projekta Ankica Šunjić Matković (LZMK). 

Prva radionica, pod nazivom Izvori (za provjeru) informacija i njihova pouzdanost, bavila se glavnim izvorima i pouzdanih i donekle upitnih informacija na općenitoj razini.

Kreće CroFacta!

Objavljeno: 2.5.2024.

U tjednu u kojem se obilježava 130. obljetnica rođenja Miroslava Krleže Leksikografski zavod učinio je još jedan bitan iskorak u ostvarenju svoje desetljetne misije (i vizije), u kojoj ključno mjesto pripada unaprjeđivanju javnoga znanja. 

Naime, u utorak 4. srpnja objavljeni su rezultati javnoga poziva Agencije za elektroničke medije, vezanoga uz uspostavu provjere medijskih činjenica (tzv. factchecking). Od pedeset prijavljenih projekata odabrano je samo 12, uključujući projekt CroFacta, koji je Leksikografski zavod osmislio u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest i Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata.

Temeljna svrha projekta uspostava je digitalne, javno vidljive platforme za provjeru činjenica (informacija) vezanih osobito uz prijeporne povijesne, kulturne i društvene teme 19. i 20. stoljeća, ali i prijašnjih razdoblja.

Uvodna edukacija

Objavljeno: 2.5.2024.

U srijedu 15. studenoga u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža (LZMK) održana je uvodna edukacija za članove projekta CroFacta. Edukaciji naslovljenoj Načela, ciljevi i provedba provjere točnosti informacija nazočili su gotovo svi članovi projekta, uključujući kolege s partnerskih institucija, Hrvatskog instituta za povijest (HIP) i Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskoga centra Domovinskoga rata (HMDCDR). Na samom početku polaznike su pozdravili ravnatelji institucija dr. sc. Filip Hameršak, ravnatelj LZMK-a, u ime ravnatelja HIP-a dr. sc. Miroslava Akmadže njegov pomoćnik dr. sc. Gordan Ravančić, dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj HMDCDR-a, te najposlije dr. sc. Bruno Kragić, glavni ravnatelj LZMK-a.