Što je o broju jasenovačkih žrtava 5. svibnja 1981. izjavio general JNA Kosta Nađ?

Objavljeno: 19. 7. 2024.
ukratko...

CroFacta upitnik Istražuje se je li točno da je general JNA Kosta Nađ početkom svibnja 1981. izjavio da je u logoru Jasenovac život izgubilo 7000 ljudi. 

CroFacta provjera Navodna izjava Koste Nađa o 7000 žrtava u logoru Jasenovac objavljena u Vjesniku bila je tiskarska pogreška. Ispravljena je dan nakon objave, ali pojedini autori prešućuju da je riječ o misinformaciji te se i dalje na nju pozivaju, čineći je dezinformacijom.

Prema mnogima broj žrtava logora Jasenovac najkontroverznije je pitanje suvremene hrvatske povijesti. Posljednjih desetljeća u historiografiji i publicistici nerijetko su se pojavljivale različite tvrdnje o broju žrtava jasenovačkoga logora koje su se proširile i u javnosti. Jedna je od njih i tvrdnja o broju jasenovačkih žrtava koju je navodno izgovorio general JNA Kosta Nađ na 8. sjednici Saveznog odbora Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR) Jugoslavije 5. svibnja 1981.

U članku Ruše li podatci JUSP-a Jasenovac optužnicu i presudu Dinku Šakiću? (4), objavljenom u Hrvatskom tjedniku 5. siječnja 2017. s naznakom „senzacionalno i ekskluzivno“, skupina autora u zaključku navodi:

„U izdanju Vjesnika od 6. svibnja 1981., u tekstu pod naslovom 'Borci jedinstveni u obrani tekovina revolucije', general JNA Kosta Nađ osvrnuo se na 'opasna iskrivljavanja povijesti' istaknuvši kako je 'sve što se može u nas objaviti kao historijska istina vidio ovih dana u dvjema knjigama o ustašama.' 'Oba autora, doktori i akademici, a vjerojatno i članovi Saveza komunista, pišu – citiram: ‘Kroz jasenovački logor prolaze deseci tisuća ljudi, većinom pogubljeni u bezbrojnim pokoljima’. Kao da već odavno nije poznato i znanstveno utvrđeno kako je u tome zloglasnom logoru likvidirano oko sedam tisuća, a ne ‘desetci tisuća’ nevinih ljudi, djece, staraca i žena', zaključuje Nađ. Je li drug Nađ slučajno ispustio tri slova (sto) ili je znao nešto što mi još uvijek ne znamo, utvrdit će revizija povijesti.“[1]

Članak je zatim 8, 9. i 17. siječnja 2017. prenijelo nekoliko hrvatskih portala (Croatia Rediviva, HrSvijet, Kamenjar, Narod),[2] a sporni su navodi i tvrdnje iz njega 6. siječnja 2017. objavljeni i na portalu Hazud.hr u članku General Nađ pomaže Pupovcu da konačno ne ponavlja više od polustoljetnu srpsku laž o broju srpskih žrtava u ustaškom logoru Jasenovac.[3]

Autori toga članka navedene su tvrdnje o generalu Kosti Nađu i broju žrtava logora Jasenovac ponovili više puta u različitim člancima, knjigama i predavanjima, prije svega Blanka Matković,[4] katkad ne isključujući mogućnost da je Nađ mislio na 700 000, a ne na 7000 jasenovačkih žrtava.

Tragom se toga pogrešno prenesena izjava generala Nađa širila i dalje, pa je Mijo Ivurek u članku Istinu o jasenovačkom logoru nitko ne može zaustaviti, objavljenom 27. srpnja 2018. u Hrvatskom slovu te na mrežnim stranicama Naklade Pavičić, povodom izlaska knjige Igora Vukića Radni logor Jasenovac – u kojoj se, treba naglasiti, tema o generalu Nađu i broju žrtava logora Jasenovac uopće ne spominje – napisao:

„Sam Tito nikada nije posjetio Jasenovac za trajanja njegove 35 godišnje vladavine! Njegov general, kojega ne možemo pozitivno vrjednovati prema Hrvatima i Hrvatskoj, Kosta Nađ, izjavio je da u Jasenovcu nisu ubijene desetci tisuća logoraša, nego sedam tisuća! Čak ni on nije vjerovao u te lažne brojke.“[5]

Na spomenute propuste u hrvatskoj se historiografiji već bilo upozorilo u članku Pitanje broja žrtava logora Jasenovac u hrvatskoj i srpskoj historiografiji, publicistici i javnosti nakon raspada SFR Jugoslavije – činjenice, kontroverze i manipulacije, objavljenom u Časopisu za suvremenu povijest 2020.[6] Naime, osim članka Borci jedinstveni u obrani tekovina revolucije[7] (pohranjeno ovdje), u Vjesniku je idućega dana, 7. svibnja 1981, objavljen i ispravak, u kojem je upozoreno da se potkrala „štamparska greška” te da „rečenica pravilno glasi: 'Kao da već odavno nije poznato i znanstveno utvrđeno da je u tom zloglasnom logoru likvidirano oko sedam stotina tisuća, a ne ‘deseci tisuća’ nevinih ljudi, djece, staraca i žena.'”[8] (pohranjeno ovdje) Unatoč tomu, pozivanje na pogrešno prenijetu izjavu generala Nađa nije posustalo.

U povodu jednoga od predstavljanja knjige Jasenovac i poslijeratni jasenovački logori, koju je B. Matković napisala sa Stipom Pilićem i u kojoj se ponavljaju tvrdnje o generalu Kosti Nađu i broju žrtava logora Jasenovac prema članku u Vjesniku od 6. svibnja 1981,[9] Ivica Tijardović objavio je na portalu Projekt Velebit članak, koji je zatim objavljen i drugdje, u kojem se navodi:

„Već su se nakon smrti poznatog teroriste, a kasnije i diktatora ‘druga Tita’ (danas je zbog njega Hrvata barem za četvrtinu manje), pojavili komunistički ‘uglednici’ koji su zahtjevali da se prestane s preuveličavanjem žrtava Jasenovca. Tako je ‘narodni heroj’ Kosta Nađ iznio podatak o 7000 jasenovačkih žrtava.“[10]

Tvrdnje iz knjige B. Matković ponovila je i 2021. u Hrvatskom tjedniku u članku Novosti iz galaksije Ive Goldsteina: od Australije do Jeruzalema ili kako hrabro kročiti kamo ni jedan čovjek nije išao (4), u kojem se također osvrnula na spomenuti članak iz Časopisa za suvremenu povijest, iz čega se nedvojbeno može zaključiti da je znala za ispravak izjave Koste Nađa, ali onu objavljenu u Vjesniku 6. svibnja 1981. naziva originalnom.[11]

I Nikola Banić i Mladen Koić u knjizi Jasenovački popis: lažne žrtve 2023. ponavljaju:

„U izdanju Vjesnika od 6. svibnja 1981. godine u tekstu pod naslovom 'Borci jedinstveni u obrani tekovina revolucije' general tzv. JNA Kosta Nađ osvrnuo se na 'opasna iskrivljavanja povijesti' istaknuvši da 'što se sve može objaviti kod nas kao historijska istina vidio ovih dana u dvije knjige o ustašama'. 'Oba autora, doktori i akademici, a vjerojatno i članovi Saveza komunista, pišu – citiram: ‘Kroz jasenovački logor prolaze deseci tisuća ljudi, većinom pogubljeni u bezbrojnim pokoljima’. Kao da već odavno nije poznato i znanstveno utvrđeno da je u tom zloglasnom logoru likvidirano oko sedam tisuća, a ne ‘deseci tisuća’ nevinih ljudi, djece, staraca i žena', zaključuje Nađ. Nađ je to izjavio u novinama u vrijeme komunističke diktature, ali nakon smrti diktatora Broza poznatijeg kao Tito. Ta izjava je morala proći sve provjere prije objave, kako one podobnih novinara, tako i onu dežurnog redakcijskog udbaša i očito nije bilo primjedbi na sadržaj.“[12]

Da je Banićev i Koićev zaključak točan, ne bi bilo Ispravka u Vjesniku od 7. svibnja 1981. Ivica Tijardović svejedno u osvrtu na njihovu knjigu 2023. na Maxportalu, koji su preuzeli i neki drugi portali, primjerice Hrvatsko nebo, spominje broj od 7000 žrtava logora Jasenovac, pripisujući ga neimenovanomu generalu JNA:

„Jedan jugo – general je 1981. izjavio: 'Poznato je i znanstveno utvrđeno da je u Jasenovcu likvidirano oko sedam tisuća osoba, a ne deseci tisuća' (str. 127). A na temeljo svega što danas znamo i ta brojka je pretjerana.”[13]

U raspravama o pitanju broja žrtava logora Jasenovac nekima je ključno ono što je o tom navodno izrekao general Kosta Nađ, a kako je objavljeno u Vjesniku 6. svibnja 1981.

Pozornijemu čitaču članka Borci jedinstveni u obrani tekovina revolucije već u samoj njegovoj najavi na naslovnici Vjesnika od 6. svibnja 1981. jasno je kakvo je stajalište Koste Nađa:

„Borci moraju vidjeti i kakvi su školski programi i što se sve objavljuje u udžbenicima jer iskrivljavanje povijesti – poput umanjivanja broja žrtava jasenovačkog logora – pothranjuje nacionalizme, pa na takve slučajeve moramo odmah reagirati.” (pohranjeno ovdje)

Usto, i naslov članka u Vjesniku od 6. svibnja 1981. i međunaslov Opasna iskrivljavanja povijesti puno govore svakomu tko poznaje stanje u Jugoslaviji početkom 1980-ih. I malo upućenima u suvremenu hrvatsku historiografiju jasno je da se Nađ u Vjesniku 6. svibnja 1981. riječima „Kroz jasenovački logor prolaze deseci tisuća ljudi, većinom pogubljeni u bezbrojnim pokoljima“ (pohranjeno ovdje) kritički osvrnuo na Enciklopediju hrvatske povijesti i kulture, objavljenu u studenom 1980, u kojoj pod natuknicom koncentracioni logori piše: 

„Kroz taj logor prošli su deseci tisuća ljudi, od kojih je većina pogubljena u mnogim pokoljima što su ondje provedeni.“[14] (pohranjeno ovdje)

Ponajprije zbog te natuknice, koja je zadirala u zadane, službene teze o jasenovačkim žrtvama, Enciklopedija je bila politički prokazana i do kraja 1980-ih povučena iz prodaje.[15]

Moglo se nadalje provjeriti i što je Nađ govorio na 8. sjednici Saveznog odbora SUBNOR-a Jugoslavije 5. svibnja 1981. u SUBNOR-ovu tjedniku Četvrti jul:

„Šta sve može kod nas da se objavi, kao istorijska istina, video sam ovih dana u dve knjige o ustašama. Oba autora, doktori i akademici, a verovatno i članovi Saveza komunista, pišu – citiram: 'Kroz jasenovački logor prolaze deseci tisuća ljudi, većinom pogubljeni u bezbrojnim pokoljima'. Kao da već odavno nije poznato i naučno utvrđeno, da je u tom zloglasnom logoru likvidirano oko sedam stotina hiljada, a ne 'deseci tisuća', nevinih ljudi, dece, staraca i žena.”[16] (pohranjeno ovdje)

Isto se moglo provjeriti u Arhivu Jugoslavije u Beogradu u Nađevu izlaganju s 8. sjednice Saveznog odbora SUBNOR-a Jugoslavije 5. svibnja 1981, u kojem se navodi:

„Kao da već odavno nije poznato i naučno utvrdjeno, da je u tom zloglasnom logoru likvidirano oko sedam stotina hiljada, a ne 'deseci tisuća', nevinih ljudi, dece, staraca i žena.”[17] (pohranjeno ovdje)

Najposlije, zaista bi bilo teško i povjerovati da general JNA Kosta Nađ, tada predsjednik SUBNOR-a Jugoslavije, nije izrekao onodobni jedino prihvatljivi, tj. službeni broj od 700 000 žrtava logora Jasenovac.

Vladimir Geiger

[1] B. Matković, M. Koić, N. Banić, Ruše li podatci JUSP-a Jasenovac optužnicu i presudu Dinku Šakiću? (4) Istina za sudca Tripala bila je nevažna. Šakićeva presuda u stilu gluhe i slijepe, nažalost ne i nijeme božice političke pravde. Hrvatski tjednik, (2017) 5. 1, str. 33, 37–38. http://croatiarediviva.com/wp-content/uploads/2017/01/20170105061813996.pdf (pristupljeno 12. 3. 2024)

[2] B. Matković, M. Koić, N. Banić, Ruše li podaci JUSP Jasenovac optužnicu i presudu Dinku Šakiću? (4). http://croatiarediviva.com/2017/01/08/ruse-li-podaci-jusp-jasenovac-optuznicu-presudu-dinku-sakicu-4/ (pristupljeno 12. 3. 2024)

B. Matković, M. Koić, N. Banić, Ruše li podaci JUSP Jasenovac optužnicu i presudu Dinku Šakiću? (IV. dio). http://www.hrsvijet.net/index.php/vijesti/132-hrvatska/45511-ruse-li-dostupni-podaci-jusp-jasenovac-optuznicu-i-presudu-dinku-sakicu-iv-dio (pristupljeno 12. 3. 2024)

B. Matković, M. Koić, N. Banić, Ruše li podaci JUSP Jasenovac optužnicu i presudu Dinku Šakiću? (4). https://kamenjar.com/ruse-li-podaci-jusp-jasenovac-optuznicu-presudu-dinku-sakicu-4/ (pristupljeno 12. 3. 2024)

B. Matković, M. Koić, N. Banić, Ruše li podaci JUSP Jasenovac optužnicu i presudu Dinku Šakiću? (4). https://narod.hr/hrvatska/ruse-li-podaci-jusp-jasenovac-optuznicu-presudu-dinku-sakicu-4 (pristupljeno 12. 3. 2024)

[3] N. Bašić, General Nađ pomaže Pupovcu da konačno ne ponavlja više od polustoljetnu srpsku laž o broju srpskih žrtava u ustaškom logoru Jasenovac. https://www.hazud.hr/general-nad-pomaze-pupovcu-da-konacno-ne-ponavlja-vise-polustoljetnu-srpsku-laz-broju-srpskih-zrtava-ustaskom-logoru-jasenovac/ (pristupljeno 12. 3. 2024)

[4] Zmajo [B. Matković], Dosje Ante Pavelića: popis osoba stradalih u logoru Jasenovac. http://croatiarediviva.com/2017/03/03/dosje-ante-pavelica-popis-osoba-stradalih-logoru-jasenovac/ (pristupljeno 16. 3. 2024)

Zmajo [B. Matković], Predavanje Blanke Matković u Bernu (11.3.2017.). http://croatiarediviva.com/2017/03/19/predavanje-blanke-matkovic-bernu-11-3-2017/ (pristupljeno 1. 4. 2024)

B. Matković, Predavanje Blanke Matković u Bernu (11.3.2017.). https://www.posavina.org/svijet/predavanje-blanke-matkovic-u-bernu-11-3-2017 (pristupljeno 1. 4. 2024)

Zmajo [B. Matković], Predavanje Blanke Matković u Bernu (11.3.2017.), str. 4–5. http://safaric-safaric.si/matkovic_pilic/20170311_Bern_CROATIVA_Matkovic_Drugi_svijetski_rat.pdf (pristupljeno 1. 4. 2024)

Zmajo [B. Matković], Predavanje Blanke Matković u hrvatskim župama u Kanadi. http://croatiarediviva.com/2018/03/24/predavanje-blanke-matkovic-u-hrvatskim-zupama-u-kanadi/ (pristupljeno 1. 4. 2024)

B. Matković, Kako je nastao i razvijao se velikosrpski jasenovački mit i zašto je ostao službeni, državni kult, čak i u današnjoj Hrvatskoj? Hrvatski tjednik, (2018) 26. 4, str. 31. http://croatiarediviva.com/wp-content/uploads/2018/05/HT_26.04.2018-29-33.pdf (pristupljeno 1. 4. 2024)

[5] M. Ivurek, Istinu o jasenovačkom logoru nitko ne može zaustaviti. Hrvatsko slovo, 24 (2018) 27. 7, str. 17.

M. Ivurek, Istinu o jasenovačkom logoru nitko ne može zaustaviti. https://www.naklada-pavicic.hr/istinu-jasenovackom-logoru-nitko-ne-moze-zaustaviti/ (pristupljeno 1. 4. 2024)

[6] V. Geiger, Pitanje broja žrtava logora Jasenovac u hrvatskoj i srpskoj historiografiji, publicistici i javnosti nakon raspada SFR Jugoslavije – činjenice, kontroverze i manipulacije. Časopis za suvremenu povijest, 52 (2020) 2, str. 537–538. https://hrcak.srce.hr/file/350228 (pristupljeno 3. 4. 2024)

[7] R. Adum Čičak, Borci jedinstveni u obrani tekovina revolucije. Vjesnik, 41 (1981) 6. 5, str. 1, 3.

[8] Ispravak. Vjesnik, 41 (1981) 7. 5, str. 3.

[9] S. Pilić, B. Matković, Jasenovac i poslijeratni jasenovački logori: geostrateška točka velikosrpske politike i propagandni pokretač njezina širenja prema zapadu. Zagreb 2021, str. 428.

[10] I. Tijardović, Povijest. Prva ozbiljna znanstvena knjiga o jasenovačkim logorima. https://projektvelebit.com/prva-ozbiljna-znanstvena-knjiga-o-jasenovackim-logorima/ (pristupljeno 3. 4. 2024)

[I. Tijardović], Jasenovac i poslijeratni jasenovački logori. https://crodex.net/jasenovac-i-poslijeratni-jasenovacki-logori/ (pristupljeno 3. 4. 2024)

[11] B. Matković, Novosti iz galaksije Ive Goldsteina: od Australije do Jeruzalema ili kako hrabro kročiti kamo ni jedan čovjek nije išao (4). 745 ratnih i poratnih žrtava ekshumirano je na području Jasenovca u svim istraživanjima i to je jedina istina. Hrvatski tjednik, (2021) 23. 9, str. 32–33.

[12] N. Banić, M. Koić, Jasenovački popis: lažne žrtve. Zagreb 2023, str. 127.

[13] I. Tijardović, Osvrt na knjigu “Jasenovački popis – Lažne žrtve”, autori Nikola Banić i Mladen Koić. https://www.maxportal.hr/premium-sadrzaj/osvrt-na-knjigu-jasenovacki-popis-lazne-zrtve-autori-nikola-banic-i-mladen-koic/ (pristupljeno 14. 4. 2024)

I. Tijardović, Osvrt na knjigu Jasenovački popis – Lažne žrtve, autori Nikola Banić i Mladen Koić, nakladnik Tkanica d.o.o., 2023. Zagreb. https://hrvatskonebo.org/2023/07/10/osvrt-i-tijardovic-izvrsna-knjiga-o-jasenovcu/ (pristupljeno 14. 4. 2024)

[14] I. Jelić, Koncentracioni logori. Enciklopedija hrvatske povijesti i kulture. Zagreb 1980.

[15] B. Donat, Crni dossier. Zagreb 1992, str. 104–107.

S. Matković, JELIĆ, Ivan. Hrvatski biografski leksikon, mrežno izdanje. https://hbl.lzmk.hr/clanak/jelic-ivan-povjesnicar (pristupljeno 16. 4. 2024)

[16] Osma sednica Saveznog odbora SUBNOR Jugoslavije. Kosta Nađ: Budimo uvek Titovi borci. Četvrti jul (Beograd), (1981) 12. 5, str. 5.

[17] Arhiv Jugoslavije, Beograd, SR-AJ-297/II, Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata, Savezni odbor, 49/II, 1981. godina. – Kosta Nadj, Aktuelni društveno-politički zadaci SUBNOR Jugoslavije. Referat na Osmoj sednici Saveznog odbora SUBNOR Jugoslavije, 5. maj 1981, str. 15.